چهارشنبه , خرداد ۳۰ ۱۴۰۳
خانه / مباحث مدیریت پروژه / نمودار تجمعی پیشرفت پروژه (s- curve)

نمودار تجمعی پیشرفت پروژه (s- curve)

ارائه گزارش پیشرفت پروژه از مراحل مهم کنترل پروژه محسوب می گردد. لذا قالب ارائه این گزارش بسیار مهم می باشد. بدین معنا که بتوان با روشی بهینه  بیشترین اطلاعات را به مخاطب ارائه نمود. در این میان روش نمودار تجمعی پیشرفت پروژه (s- curve) ابزاری سودمند به حساب می آید که می تواند برای ذینفعان پروژه به ویژه مدیران ارشد تصمیم گیرنده بسیار مفید باشد.

منحنی s- curve یک گزارش ترسیمی است از مقادیر تجمعی عواملی مانند پیشرفت فیزیکی ، هزینه ، نیروی کار ، حجم عملیات در محور عمودی و زمان  در محور افقی که چون شبیه حرف s زبان انگلیسی می باشد به این نام معروف گردیده است.

نمودار زیر یک نمونه از این گزارش را نمایش می دهد.

همانگونه که مشاهده می گردد نمودار از دو محور افقی زمان و محور عمودی که می تواند نشانگر منابع پروژه مانند نیروی انسانی ، هزینه و یا حجم عملیات مورد نظر باشد تشکیل می شود. نمودار ستونی نمایشگر اندازه مقادیر احجام در هر واحد زمانی بوده و منحنی سبز رنگ نمایش دهنده مقدار تجمعی آن ( با مقیاس های ترسیمی  متفاوت)

ملاحظه می گردد در ابتدا و انتهای منحنی (مراحل شروع و پایانی پروژه) شیب کم بوده اما هرچه به مراحل میانه پروژه نزدیک می شویم این شیب افزایش می یابد و نیاز به منابع نیز افزون می گردد.

با رسم منحنی پیشرفت برنامه ای و مقایسه آن با منحنی عملکرد وضعیت پروژه به لحاظ تاخیر یا تطبیق با برنامه پیش بینی شده مشخص می گردد.

درباره‌ی لطفی امیر

حتما ببینید

کاربرد روش زنجیره بحرانی درمدیریت زمان پروژه های صنعت آب و فاضلاب

افزایش زمان انجام پروژه ها و پیامدهای آن مدیران پروژه را جهت تحویل به موقع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *